Ferplast

Kedi severler, kedigillerin gerçekten çılgın yaratıklar olduğunu ve temizliğin varoluşlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu bilirler. “Doğa çağırdığında” kedi kumu kabı kullanmak onlar için tamamen doğal bir şeydir. Ancak bazen bir şeyler yanlış gidebilir ve evin çeşitli yerlerine çiş yapabilirler. Bunun nedeni nedir?

Kedinizin davranışı bazen tuhaf görünebilir ancak bunun her zaman bir nedeni vardır. Eğer kediniz birden kum kabı dışındaki yerlere çiş yapmaya başlarsa, ters giden bir şeyler vardır. Aslında çiş, psikolojik bir ihtiyaç değil, kedilerin bir şeyler söylemek istediklerinde kullandıkları gerçek bir iletişim aracıdır. Bu nedenle, en ummadığınız (ya da istemediğiniz) yerlerde küçük ‘mesajlar’ bulduğunuzda, kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını öğrenme vakti gelmiş demektir.

Kedinizin birden kum kabını ihmal etmesinin çok çeşitli sebepleri var ve bunların hepsi kedinizi rahatsız eden şeyler. Evin içinde başka kediler bulunması, bu rahatsızlıklardan biri olabilir. Kediler, başka kedilerle birlikte yaşadıklarında farklı yerlere çiş yapmaya yatkındırlar. Yeni bir kedi hane halkına dahil olduğunda ya da bir grup kedi tek bir çatı altında yaşadıklarında, klasik bölgesel işaretler görürsünüz. Dominant kedi, söz konusu bölgenin kendisinin olduğunu diğerlerine anlatmak için “işaretler” bırakacaktır. Bu bir tür “Dikkatli ol, burada patron benim!” demektir.

Kediler de alışkanlık sahibi yaratıklardır. Değişime düşkün değildirler. Ne zaman sıra dışı bir şeyler olsa, bu statükoyu tehdit eder ve onların rutinlerini bozar. Eğer eve yeni mobilya alırsanız, bazı ev aletlerini saklarsanız ya da hatta parfümünüzü değiştirirseniz, kediniz bunu sahip olduğu bölgeye yönelik bir tehdit olarak algılar ve sevin ya da sevmeyin, içgüdüsel olarak size evinizin halen kendisinin etki alanı olduğunu hatırlatır.

Protestonun nedenleri, genelde çok derinlerde olmayabilir. Kediler, doğaları gereği temiz hayvanlardır ve kötü kokulardan tiksinirler. Kaplarındaki kumun türünü beğenmezlerse ya da kabın temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekiyorsa, bu konuda bir şeyler yapılana kadar “işlerini” başka bir yerde görebilirler. Eğer böyle bir durum yaşanırsa tüm yapmanız gereken, kum kabını daha sık temizlemektir. Güzel ve temiz bir banyoyu seven tek canlı kediler değildir!

Diğer taraftan eğer kediniz kendi bölgesini işaretlemek için evin çeşitli yerlerinde çiş yaparsa, bunun çözümü biraz daha karmaşık. Örneğin; her bir kediye uyuyacakları bir yatak vererek bölge mücadelesinin gerekçelerini azaltma yoluna gidebilirsiniz. Saygınlığını kazanmak, kediye hakimiyetini geri verir. Yiyecek kapları da, her birinin kendi kabı olacak şekilde ayrı tutulmalıdır. Her kedi için bir kabın yanında ekstradan bir bulunmasını, yani 2 kedi = 3 kum kabı, 3 = 4 gibi, temin ederek stres yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Son olarak, bölgeciliğin cinsellikle yakından ilişkili olduğunu düşündüğümüzde, sadece onları evin çeşitli yerlerinde çiş yapmasını engelleyeceği için olmamakla birlikte kedilerinizi sterilize etmek iyi bir fikirdir. Bir diğer taktik de, kedinizin en çok sevdiği alternatif çiş yapma noktasına limon suyu sıkarak daha az cezbedici hale getirmektir. Ya da oraya yiyecek kabı koyarsanız, yemek yediği yere pislemeyeceğini görürsünüz.

Ceza uygulamamanız gerektiğini (çünkü bunun kediler üzerinde çok az etkisi var ya da hiç etkisi yoktur) unutmayın. Sabırlı olun, anlamaya çalışın ve iyi kararlar alın. En dik kafalı kediye bile tuvalet yapma eğitimi verilebilir.

Kaynak: Kedinizin Her Yere Çiş Yapmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
  • Görsel
  • SKU
  • Reyting
  • Stok
  • Availability
  • Açıklama
  • İçerik
  • Ağırlık
  • Boyut
  • Ek Bilgi
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıya tıklayın
Karşılaştır