Ferplast

Bir köpekte hangi duyuların en fazla gelişmiş olduğunu hiç merak ettiniz mi? Köpekler insanlardan çok farklıdır; özellikle de dünyayı algılama biçimleri çok farklıdır. Bugün size köpeğinizin hangi organını dış uyaranları toplamak için kullandığını göstereceğiz. Size ne diyor?

Koku

Bir köpeğin burnu en gelişmiş organıdır. Köpeklerin kokuları ayırt etme yeteneği insanlardan yaklaşık bin kat daha üstündür. Bu yetenek köpek cinsleri arasında değişiklik gösterse de genel olarak köpekler, kokuları henüz daha altı haftalıkken ayırt edebilir. İşte bu nedenle dostlarımız, depremler, toprak kayması gibi afetlerde kazazedelerin yerinin tespit edilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır; onların koku alma yetenekleri ve sezgileri kusursuzdur.

İşitme

Köpekler, bir sesi insanlara göre dört kat daha uzak bir mesafeden algılayabilir. Bu yetenek kulaklarının şeklinden de büyük ölçüde etkilenir: kulaklarını oynatarak bir sesin geldiği yeri doğru olarak tespit edebilirler. Ayrıca kulakları ne kadar uzun ve büyükse daha fazla ses algılayabilirler; bu da ilginç bir bilgi.

Tat

Biz insanlar tat alma konusunda köpeklerden daha iyiyiz: Köpeklerde yaklaşık 1,700 tat alma çıkıntısı varken insanlarda 9,000 civarıdır. Köpekler yiyecekleri dilleriyle tatmazlar; yemekleri koklarlar ve beğenirlerse – zaman kaybetmeden – çiğnemeden mideye indirirler. Ancak köpekler beş temel kokuyu ayırt edebilir: Önce şekerli, lezzetli ve tatlı, sonra da acı ve ekşi.

Dokunma

Dokunma deyince sadece pençelerinden bahsetmiyoruz; vücut tüyleri kadar kulak ve kaşlarındaki tüyler de dış dünyayla temasa geçmelerine yardımcı olmaktadır. Bıyık kılları nesnelerin veya yiyeceklerin sıcaklığını gösterir. Bu duyu, henüz göremeyen ve duyamayan yavru köpeklerde özellikle çok işe yarar.

Görme

Köpekler renkleri görür ama bizim gibi değil; onlar sadece sarıyı, maviyi ve bu iki rengin tonlarını ayırt edebilir. Köpekler, tapetum lucidum denilen ve yetersiz ışığı güçlendiren yansıtıcı yapılar sayesinde karanlıkta daha iyi görmektedir. Köpekler ayrıca sabit cisimlerden çok hareketli cisimlere odaklanma konusunda daha iyidirler.

Siz de köpeğinizin 5 duyusunun da mükemmel çalışmasına yardımcı olmak için, onun zihnini uyaran ve eğiten, görme, koklama, dokunma, tatma ve işitme duyularının olabildiğince keskin olmasını sağlayan Ferplast’ın birçok interaktif oyuncağından biriyle oynamasını sağlayın.

Kaynak:
 Köpeklerin En Gelişmiş Duyuları Nelerdir?

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
  • Görsel
  • SKU
  • Reyting
  • Stok
  • Availability
  • Açıklama
  • İçerik
  • Ağırlık
  • Boyut
  • Ek Bilgi
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıya tıklayın
Karşılaştır