Ferplast

“Peki bu bir vaşak mı?” Hayır, ama o gerçekten büyük bir kedi! Haydi gelin Maine Coon’u, etrafında korku ya da merak uyandırabilen ama herkesi büyüleyici güzelliğiyle kendine hayran bırakan bu dev kediyi tanıyalım.

“Niçin ona Maine Coon diyorlar?”

Bu türü bilmeyenlerin zannedebileceği gibi Main değil, Kanada sınırında ABD’nin kuzey doğusundaki küçük eyaletin adından dolayı Maine. Kökenine ilişin bilgiler kesin olmasa da gerçekten de Maine Coon bu bölgeden geliyor. Efsaneye göre, isminin ikinci kısmını yani Coon’u oluşturan rakun ile bir yabani kedinin çiftleşmesinden dünyaya geldiği söyleniyor. Açıkçası, hoş bir efsane gibi görünse de bu kediye daha yakından baktığınızda, gerçekten de bir vaşak ile rakunun bir melezi olarak görünüyor.

“Maine Coon’lar iyi huylu mu?”

Yapılarını ve sıklıkla çok somurtkan ifadenin bulunduğu yüzlerini düşündüğümüzde, Maine Coon sahiplerine bu sorunun sorulması olağandışı bir durum değil. Ancak görünümlerinin aksine, bu kediler naziktir, okşanmayı ve şımartılmayı sever ve ailesine yakın olmak ister. Hatta evin köpeklerine bile bağlanırlar. Mutlaka talepleri vardır! Her ne kadar tembel ve yalnız kaldıklarında evde uyumayı tercih etseler de, sahipleri evlerine döndüklerinde mahrum kaldıkları tüm şımarıklığı isterler. Dolayısıyla muhtemelen bu 8-10 kg’lık küçük kaplanı yanınıza kıvrılmış bir şekilde okşanmayı beklerken ya da hak ettiği dikkati çekebilmek için evin etrafında size seslenerek takip ederken görebilirsiniz.

“Çok fazla yere ihtiyacınız var mı?”

Yağmur ve kar kendisini hiç rahatsız etmediği için Maine Coon’un kötü havada bile dışarı çıkıp güzel bir bahçede enerjisini dışa atmayı sevdiğini söylemem gerekir. Ancak dışarı çıkamazsa bu onun için bir trajedi değildir. Zira onun için en önemli şey, kendini ihmal edilmiş hissetmemek ve belki de evin içinde yaşarken sizden kendisiyle biraz daha sık oynamanızı isteyebilir. Korkmayın çünkü tam bir geveze olan bu kedi, çıkardığı tüm miyavlama sesleriyle ne istediğini tam olarak anlamınızı sağlayacak.

“Çok fazla tüy döküyor mu?”

Güzelliğin bir bedeli vardır ve Maine Coon’u olan biri için bu, ev içinde uçuşan birkaç tüyü kabul etmek anlamına gelir. Bu sorunun üstesinden gelmek ve tüy yumağı oluşmasının önüne geçmek için kediyi her hafta fırçalamak yararlı olur. Bu uygulamayı kedinin tüy döktüğü dönemlerde sıklaştırmak gerekir. Tabii ki, ne kadar çok tüy toplarsanız, kedinin ev içinde yayacağı tüy o kadar azalır. Her halükarda, çok fazla endişelenmenize gerek yok. Maine Coon doğal bir tür ve bu, onun insanlar tarafından herhangi bir seçim müdahalesi olmadan doğduğu, çok hassas olmadığı ve kürkünün güzel görünmesini sağlamak için çok fazla bakıma ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor.

Kısacası, zarif, gururlu ve haşmetli bir görünümü olan ancak büyük, narin bir kedi yavrusunun kalbine sahip olan dev bir kedi: Büyük kedi sevenler ve sadık, uslu bir kediye sahip olmak ve her şeyin ötesinde aşırı şefkatli bir kedi isteyenler için ideal bir arkadaştır.

Kaynak: Mainne Coon, Büyük Kedilerin Kralı

 
Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
  • Görsel
  • SKU
  • Reyting
  • Stok
  • Availability
  • Açıklama
  • İçerik
  • Ağırlık
  • Boyut
  • Ek Bilgi
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dışarıya tıklayın
Karşılaştır